המנהיגים ה"בלתי צפויים"

איך בוחרים את האדם המתאים לתפקיד ניהול בכיר? החוכמה היא לזהות את המועמד המפתיע

מנהיגות יכולה לעשות היסטוריה.
למעשה, לרוב מספרת לנו ההיסטוריה אך ורק על המנהיגים – מצביאים, ראשי ממשלות, נשיאים, קיסרים ודיקטטורים – ופחות על המשרתים, על המנקות ועל החיילים. אבל פניה של המנהיגות מגוונים כפניה של האנושות, ולפעמים דווקא תופרת אלמונית עשויה לשנות את פני ההיסטוריה.

באלבמה הגזענית של שנת 1955, סירבה רוזה פארקס לפנות את מושב האוטובוס שלה לאדם "לבן". האם היא הייתה מנהיגה או שהמעשה שלה היה אימפולסיבי? האם מנהיגות באה לידי ביטוי גם במעשה קטן שכזה? פארקס בחרה לעמוד מאחורי המעשה שלה ולשלם מחיר אישי של מעצר והעמדה לדין. אבל הרגע האישי הזה דווקא היה אירוע מכונן: פארקס הציתה ניצוץ שהדליק להבת מחאה. בעקבות מאסרה הוביל הכומר מרתין לותר-קינג את חרם האוטובוסים של מונטגומרי, שגרם לחברת האוטובוסים הציבורית לבטל את מדיניות ההפרדה הגזעית שלה, והשאר הוא היסטוריה.

מנהיגות היא בעיקר עשייה ומאמץ. היא אינה ההילה העוטפת את האדם או הכריזמה המוחצנת שלו, אלא התמודדות עם החלטות שאינן פופולאריות והוצאתן אל הפועל. למנהיג יש יכולת להביט קדימה, לחזות כיצד תשתנה המציאות ולהכיר בכך שעליו להיות מוביל או חלק של השינוי הזה.

סטריאוטיפ המנהיגות
התמונה שקופצת לראש כשמדברים על מנהיג היא של אדם שנכנס לחדר ובולט מיד, בעל נוכחות, סוחף ומוביל. התמונה הזו משקפת תכונות שאינן הכרחיות למנהיגות, אך הן גם לא עומדות בסתירה. מה כן הכרחי למנהיגות? מנהיג צריך לשאת בתוכו מגוון תכונות: מצד אחד, הוא זקוק לתכונות "קשות" כמו יכולת החלטה, יכולת ביצוע והוצאה לפועל, הובלה, דומיננטיות ויכולת לעמוד בראש מאבק. אך באותה מידה עליו להיעזר בתכונות "רכות" דוגמת סבלנות והתמדה לאורך זמן, יכולת להקשיב לדעות אחרות, להכליל אנשים בעשייה ללא תחושת איום ולהיות ער ורגיש לסביבתו.

ישנם סוגים שונים של מנהיגים: מנהיג לקבוצה חברתית, מנהיג-מנהל לטווח ארוך או מנהיג-מנהל בשעת משבר. מנהיגים שונים צומחים בזמנים שונים ובהקשרים שונים, אך הדעות הקדומות שלנו על מנהיגות לעתים מפריעות לנו לזהות את המנהיג האמיתי הנחוץ לארגון.

המועמד הבלתי צפוי
אחד התהליכים השכיחים בקבוצות הוא שבהתחלה הן מתקבצות סביב האדם הבולט, אך עם הזמן ההשפעה עוברת לאחר, לעיתים דווקא לאדם השקט, הלא-צפוי, זה שלא מושך תשומת לב. לאור זאת, אם ננסה לדמיין מנהיג אחר תהיה זו אולי דמות שנראית אפורה משהו, מופנמת, ביישנית או נחבאת אל הכלים.

מנהיגות אמיתית מתגלה בזמן משבר וזו שעת המבחן שלה. דווקא האדם 'הלא צפוי', שלא תפס מקום מרכזי, יכול להתגלות כעוגן: הוא ייאחז בעוצמה בקרקע, יספק נקודת התייחסות וימנע היסחפות.

באילו תכונות יחזיק מנהיג 'מפתיע' שכזה?
1. מצפן פנימי –  מנהיג לא יכול להיות תלוי רק בקהל החיצוני, עליו להחזיק בקול פנימי מוצק, ולהיות מחויב קודם כל כלפי פנים ורק אז כלפי חוץ.
2. אני פנימי חזק –  למנהיג אין בהכרח 'אגו גדול' במובן הפופולארי של המילה, אולם תפיסת העצמי שלו מציאותית והאני שלו 'בנוי' היטב.
3. יושרה פנימית – מנהיג אינו משקר לעצמו או לסביבה. לדוגמה, הוא לא 'ימציא' לעצמו נסיבות מקלות להצדקת כשלון, כשם שלא יזקוף לזכותו הישג של אדם אחר.
4. אותנטיות – מנהיג לא יכול להיות אדם שחרד לגבי תדמיתו ומסתיר את חולשותיו. הוא אדם שלרוב לא נזקק למסכות ו'לעשיית רושם'.
5. יכולת קריאת מפה – מנהיג זקוק ליכולת הכללה, עליו לזהות מגוון של תהליכים, אנשים ונתונים ולהרכיב אותם לכדי תמונה רחבה אחת. מנהיג שאינו עושה זאת, לא יכול לנסח הערכת מצב מדויקת.

מנהיגים ומנהלים בארגון
על כתפיו של מנכ"ל הארגון מונחת האחריות לזהות את פוטנציאל המנהיגות בעובדים הכפופים לו, ולדעת לקדם אותם. כדאי לארגון ללמוד לזהות את המנהיגים החבויים וה"בלתי צפויים" שבין שורותיו, שכן ראייה אחרת של מנהיגות יכולה לקדם את הארגון ולעזור לו למצות את ההון האנושי שכבר נמצא בו, שמבין את התרבות הארגונית שלו ומחויב אליה.

בחברת משאבי אנוש אנחנו מאמינות שגיוון יכול להיות מפתח בבנייה נכונה של הארגון. כשאנחנו בוחנות מועמדים לתפקידי ניהול בכירים אנחנו מסתכלות על מגוון אנשים, וזוכרות כי מנהיגים נבנים מעשייה, אופי חזק ועולם פנימי עשיר, ולאו דווקא מנוכחות חיצונית כזו או אחרת.

נשמח לעבוד יחד!

•••

פריט פוטר 1
פריט פוטר 2
פריט פוטר 3
פריט פוטר 4

פריט פוטר 1
פריט פוטר 2
פריט פוטר 3
פריט פוטר 4

פריט פוטר 1
פריט פוטר 2
פריט פוטר 3
פריט פוטר 4

פריט פוטר 1
פריט פוטר 2
פריט פוטר 3
פריט פוטר 4

  • 058-00000000
  • mail@mail.mail
  • רחוב המשאבים, אנוש
  • 08-000000

עיצוב ופיתוח: